Kristen Bell Halftone Effect-BeforeKristen Bell Halftone Effect - After

Eskilerden bir photoshop çalışması. Çok fazla zaman almayan bir çalışma olmasının yanında, içerisinde birçok uygulamayı barındırması açısından photoshop öğrenmeye çalışan arkadaşlara faydalı olacağını düşünüyorum.

Çalışmada çoğunlukla layer olarak kullanılan adjustment uygulamaları bulunuyor. İlk olarak Channel Mixer layeri ile başlıyor, daha sonra sırasıyla Hue/Saturation, Levels, Brightness/Contrast ve tekrar Hue/Saturation layeri uygulaması ile çalışmanın ilk aşaması bitiyor. Bu uygulanan adjustment layerlerinden bazılarında ise farklı blend mode kullanılıyor. Mesela ilk uygulanan adjustment layeri olan Channel Mixer layerinde overlay blend mode kullanıyoruz. Bu blend mode uygulaması ile çalışmamızda channel mixer ile oluşan siyah beyaz efekt veren layeri harmanlamış oluyoruz. Sonuç olarak ortaya öncekine göre daha koyu tonlarda bir sonuç çıkıyor. Daha sonra Hue/Saturation layeri ile saturation değerini küçültüp, lightness değerini biraz arttırarak çalışmamızın renk doygunluğunu biraz azaltmış oluyoruz. Sırada ki işlem Levels layeri ile gereksiz koyuluğu ortadan kaldırmak. Bunun içinde levels penceresinde histogramın solundaki imleci boş alan bitene kadar sağ tarafa kaydırıyoruz. Brightness/Contrast layeri ile brightness ve contrast değerlerini arttırarak, çalışmamıza biraz daha canlılık vermiş oluyoruz. Daha sonra Hue/Saturation layerinde Magentaya yakın bir renk değeri seçip darken blend mode yapıyoruz. Burada Darken Mode u seçmemizde ki amaç ise seçmiş olduğumuz renk değerinin sadece koyu bölgelere uygulanmasını sağlamak. Buraya kadar ki kısım ilk aşamaydı.

İkinci aşamada ise halftone efektini kullanmaya başlayacağız. Öncelikle boş bir layer oluşturup, bu layeri %50 gri renk ile dolduruyoruz. Daha sonra bu layere videoda ki değerler ile Filter menüsünden Pixelate > Color Halftone filter uyguluyoruz. Sonra bu layerin Blend Mode unu Overlay olarak seçip, layerimizi harmanlıyoruz. Böylece halftone efektimizde ki beyaz kısımları ortadan kaldırmış oluyoruz. Daha sonra bu layerimize bir maske katmanı oluşturup, videodaki gibi Gradient Tool kullanıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta Siyahdan transparana geçen gradient kullanmamız. Sonrasında ise maske katmanımızda Brush Tool kullanarak çalışmamızda istemediğimiz kısımlardan halftone efektini temizliyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta Foregorund color olarak siyah seçiyor olmamız. Daha sonra videoda ki gibi layerlerimizden bir kaçının görünürlüğünü kaldırıp çalışmamızın Merge Visible ile bir kopyasını oluşturup devam ediyoruz. Bir diğer halftone efektini de videodaki gibi uyguluyoruz. Uyguladığımız bu diğer halftone efektimizin layerini Light Mode yapıyoruz. Amacımız, halftone efektimizdeki siyah bölümleri kaybedip, beyaz renkte olan bölümleri çalışmamıza harmanlamak. Sırasıyla, Hue/Saturation ve Gradient Fill adjustment layeri oluşturuyoruz. Burada da dikkat etmemiz gereken nokta Gradient Fill layerimize Subtract mode uygulamamız. Burada amacımız ise koyu olan bölgelerde gradientimizin görünmemesini sağlayıp, diğer bölümlerde de siyahla karışık bir görünüm kazandırmak. Daha sonra ise iki adet layer oluşturup, bu layerlerimizde gradient tool kullanıyoruz. Birinde Overlay mode, diğerinde de Soft Light Mode seçiyoruz. Hepsi bu kadar :).. Yazı biraz uzun oldu, aslında kısa bir özet yazı yazmak istiyordum. Yine de biraz özet sayılır. Uygulamaların detayları videoda mevcut. Umarım faydalı olmuştur. Sevgilerimle.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Pin on Pinterest0Email this to someone