Bu video, ilk timelapse video çalışmam. Çalışmaya ilk olarak başladığımda ortaya nasıl bir şey çıkacağını tahmin bile edemiyordum.

Katlanılması zor yaz sıcaklarına rağmen Antalya’ya fazlasıyla hayranım. Kaleiçi Marina muhteşem bir yer. Hem marinayı izlemek, hem de marinadan gün batımını izlemek çok fazla keyif veriyor. Çekimleri yaparken de bu manzarayı tekrar tekrar izleme fırsatı bulduğum için şanslıyım sanırım. 10 Kasım 2014 de başlayan fotoğraf çekimlerimi, 1-2 yağmurlu günün dışında ayırabildiğim zamanla, 17 Kasımda son çekimlerimi yaparak fotoğraf çekimi aşamasını bitirdim. Toplamda 6000 üzerinde fotoğraf çekimi yaptım ve bu çekimlerin 5124 tanesini bu videoda kullandım. Marina içerisinde farklı noktalarda 30 dk ile 1 saat arası zamanlar geçirdim ve bu zamanlar içerisinde 2 – 5 sn arası çekimler yaptım. Genelde gün batımı zamanlarında yaptığım çekimlerde, bulutların hareketi ve güneşin batması sonucu oluşan ışık değişimleri nedeniyle farklı diyafram, enstantene ve iso değerleri kullanmak zorunda kaldım; bu durum, yapılan çekimlerin arasında oluşan pozlama farklarını gidermek için bilgisayar başında biraz daha fazla zaman geçirmeme neden oldu, belki de en zor kısım burasıydı. Düzenlenmesi gereken çok sayıda fotoğraf… Düzenlemeler sonrasında da ortaya bu video çıktı. Videoyu izlerken bile çok keyif alıyorum. Umarım en az videoyu izlerken aldığım keyif kadar siz de videoyu izlerken keyif alırsınız. Fırsatınız olursa da günbatımında marinaya giderek o güzel manzarayı izlemenin keyfini çıkartın.

Çekimler sırasında fotoğraf makinemi sabitlemek için Gorillapod ismiyle bilinen ufak bir tripod kullandım. Taşınması kolay bir ekipman. Sırt çantasında rahatlıkla taşınabiliyor. Birbirinden bağımsız hareket edebilen ayarlanabilir ayakları sayesinde, fazla eğimli, fazla girintili çıkıntılı kayalar üzerinde çekim yaparken düzgün bir kadraj yakalamama çok yardımcı oldu. Orijinal ürünü 50 usd civarı ama benzer ürünlerini Ebay de ucuza bulmak mümkün. Kamerayı sarsmadan çekimler yapmak için bir de uzaktan kumanda kullanmam gerekti. Aslında bu tarz videolar için zamanlayıcı özelliği olan kumandalar kullanılıyor ama maalesef elimde öyle bir kumanda yoktu. O yüzden elimde olan, zamanlayıcı özelliği olmayan, manuel olarak kullanılabilen Canon RC-6 kablosuz kumanda kullandım. Fakat devamlı 2 – 5 sn de bir en az 30 dk boyunca kumandaya basmak bir süre sonra parmak ağrısına yol açıyor, bunu belirtmem gerek :)). Bu ürün de 50 tl civarı, yine benzerlerini Ebay de ucuza bulmak mümkün. İyi seyirler.

 

Kullanılan Ekipmanlar:

Canon Eos 600d Kamera
Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II Lens
Gorillapod Tripod
Canon RC-6 Kablosuz Kumanda

 

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Pin on Pinterest0Email this to someone